Uzaktan Eğitim Kılavuzu

Değerli Öğrenciler,


Uzaktan eğitim sistemine katılanabilmeniz için gerekli tüm bilgiler aşağıda yer almaktadır.


Uzaktan eğitim sistemimiz size bazı konularda bilgilendirme e-postaları gönderecektir, lütfen gelen kutunuzu sıklıkla kontrol edin.


Eğer e-postalarımızı alamazsanız, gmail, yahoo veya hotmail gibi mail sitelerinde junk/spam/gereksiz klasörünüzü kontrol etmeyi unutmayınız. Zaman zaman maillerimiz bu klasöre düşmektedir.


Herhangi bir şekilde sistem yöneticisiyle iletişim kurmanız gerekiyorsa sitemizin sağ tarafında bulunan araçlar bölümünün içinde mesaj klasörü yer almaktadır. Bu linke tıklayarak alıcı kısmına "yonetici" yazarak bizimle iletişime geçebilir veya Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine mail atabilirsiniz.


Uzaktan eğitim sistemine girdiğinizde lütfen aşağıdaki gereksinimleri bilgisayarınızın karşıladığından emin olunuz.


- Hızlı bir internet bağlantısı ve Adobe Flash Player eklentisinin son sürümü ( www.adobe.com adresinden güncelleyebilirsiniz)

-Sistemden çıkarken mutlaka oturumu kapat diyerek çıkınız. Aksi halde tekrar giriş yapamayabilirsiniz. Böyle bir durumda tarayıcınızın önbelleğini (internet geçmişini) temizleyip tekrar deneyiniz.

Nadir olarak bilgisayarlarındaki güvenlik duvarı ayarları nedeniyle içeriklerin görüntülenmesinde sorun yaşadığını rapor eden kullanıcılar olmuştur. Böyle bir durumda bilgisayarınızı güvenlik duvarı dışına çıkarın veya farklı bir bağlantı kullanın.
Bu dokümanda SOS uzaktan eğitim sisteminin kullanımı tüm yönleri ile sizlere anlatılacaktır.

Öğrenim Yönetim Sistemi
Sosuzaktanegitimsistemi.com adresinden, ana sayfaya ulaştığınızda sizlere verilen kullanıcı adı ve şifre ile sitenin sol tarafında bulunan oturum aç sekmesinin altından sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

pic1 

Kullanıcı adı ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra ders öğretim sorumluları ile sizleri (uzaktan) aynı platformda buluşturarak derslerin yürütülmesini sağlamak, yapılan sınav, anket ve quiz etkinlikleri ve diğer değerlendirme yöntemleri ile ders sorumlularının performansınızı değerlendirmesini sağlamak, sisteme giriş - çıkış sürelerinizi tutmak, derslere ayırdığınız zamanları kontrol edip değerlendirme imkânı sunmak, uzaktan eğitimi etkileşimli yönetmeyi sağlamak gibi temel özellikleri barındıran Öğrenim Yönetim Sistemi’ne (ÖYS) erişeceksiniz.


Otomatik olarak üyeliğinize ait panel sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfada aşağıdaki bölümler yer almaktadır.

 pic2

Kurslarım: Buraya tıklayarak tamamlamanız gereken kurslara ve derslere ulaşabilirsiniz.


Mesaj: Buraya tıklayarak sistemdeki kullanıcılar eğitimciler ve yönetici ile iletişime geçebilirsiniz. Yönetici için alıcı bölümüne yönetici eğitmenler için egitmen yazmanız gerekmektedir.


Raporlar: Buraya tıklayarak kurslardaki ve derslerdeki durumunuzu detaylı bir şekilde görebilirsiniz.


Forum: Buraya tıklayarak önceden açılmış olan tüm kurs ve derslerin forum mesajlarını görebilir ilgili konuya tıklayarak düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.


Takvim: Buraya tıklayarak önceden hazırlanmış olan hangi günde senkron dersleri veya çeşitli etkinlikleri görebileceğiniz ekrandır.

Aynı zamanda ekranın sağ tarafında takvim modülü aktif olarak yer almaktadır. Yine forumdaki son mesajlar ve duyurular bölümü yine sağ tarafta yer almaktadır.


Genel Kullanım


ÖYS sisteminin bir eğitim sistemi olduğunu unutmayınız. İçerisinde bilgisayar kullanıcılarının aşinası oldukları forum, sohbet, mesaj gibi özellikleri siz değerli
katılımcılarımızın eğitimlerinde; uzaktan eğitim ile örgün eğitim arasındaki farklılığı minimize edebilmeleri için barındırmaktadır. Buna karşılık sistemde her hareketiniz ve etkinliğiniz kaydedilmekte ve kontrol edilmektedir.


Yazdığınız her mesajın, forum yorumunun vs. sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Lütfen kullandığınız dilde ve ifadelerde bu hususu dikkate alınız. Yazdıklarınızdan ayrıca yasal olarak da sorumluluk size aittir. Bu nedenle de kullanıcı adınızı ve şifrenizi üçüncü kişilerle paylaşmamanızı önemle hatırlatırız.


İçeriklere ulaşabilmek panel sayfanızdan kurslarım bölümüne tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfada tamamlamanız gereken kurs ve dersler sırası ile verilmiştir.

pic3 

Derslere başladıktan sonra ön test i çözmeniz gerekmektedir. Aksi durumda diğer konulara geçişiniz sağlanmayacaktır.

Ön testin çözümü tamamlandıktan sonra diğer kurslara sırası ile geçebilirsiniz. Her kursun içerisinde bulunan "son test"in ve sesli sunum derslerinin kilidi mevcuttur. Sunum sesli ders'in kilidini çözmek için ders notu içeriğini tamamlamış olmanız gerekmektedir. Son test i görmek için ise sunum sesli ders içeriğini tamamlamış olmanız gerekmektedir bu şekilde sistem otomatik olarak ilgili kilitleri açacaktır.

Tüm derslerin tamamlanmasının ardından Son test bölümünü tamamlamanız gerekmektedir. Bütün dersleri tamamlanmadan uzaktan eğitiminiz tamamlanmayacaktır.

pic4
Not: Lütfen ders içeriklerinde belirtilen süreyi tamamlayınız bu süreyi ve dersin açıklamasını görmek için kurs başlıklarının üzerine mouse aracılığı ile gelmeniz gerekmektedir bu şekilde size ön bilgilendirme ekranı açılacaktır.


Dersler Sayfası
Testler: Testleri çözmek için ilgili test linkine tıkladıktan sonra aşağıda bulunan
resimdeki sayfa açılacaktır.

pic5
Bu sayfada ders araçları bölümün altında ilgili testinizin linki yer alacaktır. Buraya tıkladıktan sonra açılan sayfada size test ile ilgili bir bilgilendirme mesajı gelecektir.

Bu bölümün sağ tarafında ders sonucu kutusu yer almaktadır. Bu kutucuk sizin içerisinde olduğunuz dersin tamamlanma aşamasını göstermektedir. Örnek olarak 10 sorudan 5 ini çözdünüz ve test ten çıktınız yüzde işareti %50 olarak görünecektir. Testi başlatmak için testi başlat butonuna tıklamanız gerekmektedir.

pic6

Soruları cevaplamak için lütfen ilgili seçeneklerden birine tıklayınız. Sağ tarafı gösteren ok işaretine tıklayarak bir sonraki soruya geçebilirsiniz.


Testi duraklat butonuna tıklarsanız sistem testi durduracaktır ve bir sonraki girişinizde test'e devam et butonuna tıklayarak kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.
Testi Bitir butonuna tıklarsanız sistem eğer tüm soruların cevaplanması koşulu tanımlanmamış ise otomatik olarak testi bitirecektir ve sizi dersin tamamlandığını gösteren ekrana yönlendirecektir.
Dersin tamamlandığını gösteren ekranda vermiş olduğunuz cevapları ve doğru cevapları görebilirsiniz.

pic7

Ders tamamlandı ekranında
Sonraki Ders: Bir sonraki derse aktaracaktır.
Ders Kontrol Paneli: İlgili dersin ana sayfasına yönlendirecektir.
Kurslarım: Kurslarınız ve derslerinizin bulunduğu ana sayfaya yönlendirecektir.

Diğer Zengin İçerikli Ders Konuları
Testler haricindeki diğer dersler pdf, adobe flash veya özelleştirilmiş içeriğine sahiptir. Tüm derslerden başarılı bir şekilde geçmek için ilgili dersin içeriğini tamamlamanız gerekmektedir.

Önemli Not 2: Tüm "Sesli Ders Sunum" başlıklı derslerde açılan sesli slaytların tamamımın tek tek geçilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde sistem sizi dersi geçmiş olarak kabul etmeyecektir. Tüm slaytların geçilmesinin ardından sistem otomatik olarak dersi tamamlayacaktır.

Kurs Durum Takibi
Katılımcıların ders materyallerinde harcadıkları süre bilgisini ön test ve son test durum bilgilerini, bölüm tamamlama durumlarını ve uzaktan eğitimin tamamını görebilecekleri raporlama ekranı aktiftir. Bunun için ders sayfasında sağ tarafta
"RAPORLAR" bölümüne tıklamanız gerekmektedir.

pic9
Raporlama ekranında yukarıda belirtilen seçenekleri inceleyebilir dilerseniz resimde işaretlenmiş olan excell ve pdf görsellerine tıklayarak raporunuzu bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.


Ders Materyallerinin İndirilememesi ve Çıktı Alınamaması
Sistemde bulunan materyaller telif haklarıyla korunmaktadır. Ayrıca eğitiminiz
boyunca 90 saat devam şartını sağlamanız gerekir. Bu gibi nedenlerden dolayı, sistemdeki materyallerin çıktılarının alınmasına ve indirilmesine izin verilmemektedir. Yüzyüze eğitime geldiğinizde gereken materyaller size iletilecektir.


Senkron (Eşzamanlı) Ders Kılavuzu

1- Aşağıdaki okla gösterilen “KonferansıBaşlat” butonunu tıklayınız.

pic10
2- Giriş acheter cialis en ligne yaptıktan sonra sistemde mikrofon ve kamera varsa aşağıdaki gibi bir onay mesajı gelecektir. İzin ver butonunu tıklayınız.(Not: Sisteminizde camera ve mikrofon olmaması durumunda bu uyarılar çıkmayabilir).

pic11

3- İleri sayfadaki ekranda aşağıdaki gibi ses ve mikrofonla ilgili ayar karşımıza çıkacaktır.Alttaki Sesli Katıl butonundan sisteme katılınız.

pic13

CANLI DERS EKRANI (En son aşağıdaki şekilde bir ekran göreceksiniz)

pic12

NOT: Canlı ders anında eğitimcinizle iletişime geçmek için sağ üstte sohbet menüsünden yararlanabilirsiniz, Eğitimcinizin sesini duymak için, hoparlörünüzün sesinin açık olduğunuzdan emin olmalısınız. Eğer eğitimcinizin sesini sadece siz duyamıyorsanız, sorun sizin bilgisayarınızda ses ayarlarında ya da hoparlör ayarlarında olabilir.

pic14

Kullanıcılar ve dinleyiciler bölümünde sistemde aktif olan kişileri ve durumlarını görebilirsiniz. Ortadaki alan çalışma tahtasıdır. Eğitmen herhangi bir dokuman göstereceği zaman kullanır.(pdf, sunu ve word dosyaları… gibi)

Sohbet alanından eğitmenle ve öğrenciler kendi arasında yazılı iletişime geçebilirler. Kamera bölümünde eğitmen eğer kameraya sahipse görüntüsünü görebilirsiniz.

NOT:Bilgisarınızın ses yönetimi için ekranın sağ alt köşesindeki simgeyi tıklayabilir ve gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.
Kullanıcı ve Dinleyici yönetimi

Aşağıdaki alanları kullanıp ses ayarı, söz alma görüntü ayarlamalarınızı yapabilirsiniz.

pic15
NOT: İnternet kesintilerinde sisteme giriş yapamazsınız, canlı ders aktif olmaz. Ara ara eğer sisteme girmiyorsa, tekrar çıkıp tekrar giriş yapmanız önerilir.

altlogoİş Ortaklarımız

Bize UlaşIn

Oruç Reis Mah.Tekstilkent A-12 Blok No:54

PK: 34235 Esenler / İST.

Tel: (0212) 444 3 629

Fax: (0212) 654 54 32

E-mail: sos@sosisg.com.tr

Hakkımızda

İş kazaları ve meslek hastalıklarından kaynaklanan maddi ve manevi zararları ortadan kaldırmak amacıyla 30.06.2012 tarihinde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yürürlüğe girmiştir. Bu kanun, işverenleri “iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirmek” ile yükümlü kılmaktadır. Bu kanunun sonucu olarak iş sağlığı ve güvenliği alanında yetişmiş profesyonellere duyulan ihtiyaç artmıştır ve artmaya da devam edecektir.